ترموود
18
مه

چوب ترمو چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

چوب ترمو چطور تولید می شود؟ با استفاده از چه متد هایی می توان تخته های چوبی را به ترموود تبدیل کرد؟

در مطالب قبلی شما را با چند مزیت استفاده از چوب ترمو آشنا کردیم. در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این نوع چوب ها به دست آورید.

چوب ترمو چیست؟

ترمووود به فرایندی می گویند که در آن با استفاده از گرما و تهویه بخار و حرارت زیاد تخته های چوب را به ترموود تبدیل می کنند. این روند پرما دهی به چوب معمولا به طور میانگین بین 48 تا 96 ساعت به طول می انجامد.

چوب ترمو

فرآیند ترموود را می توان به 3 قسمت تقسیم کرد. خشک کردن با درجه حرارت بالا، عملیات حرارتی و همچنین خنک کردن چوب.

به لطف فرآیند ترموود، بیشترین میزان آسیب ها و ضعف های چوب از بین می رود و به صفر می رسد.

در نتیجه وارد کردن دمای زیاد به چوب، موادی که چرخه عمر را کوتاه می کنند (گلوکز، اسید سیتریک، رزین و غیره) که در قسمت داخلی چوب وجود دارد، از بین می روند و متلاشی می شوند. این فرآیند باعث می شود که بدنه چوب قوی تر شود، دوام را بهبود بخشد و همچنین رنگ چوب جذاب تر شود.

در نتیجه کاهش رطوبت چوب و رطوبت نسبی برداشته شده چوب ترمو پایدار می شود.

کیفیت چوب که برای فرآیند ترموود مورد استفاده قرار می گیرد بسیار مهم است. چوبی که در طی مراحل ترموود استفاده می شود از زمان بیرون آمدن از جنگل کنترل می شود. میزان رطوبت موجود در چوب ها با مناسب بودن گره ها، ساختار الیاف، سن درخت، ارتباط مستقیم دارد.

به عنوان یک اصل می توان عملیات حرارتی را روی کلیه گونه های چوبی انجام داد. گونه های چوبی که بیشتر می توان این عملیات را رویشان انجام داد شامل:بلوط، کاج، صنوبر، راش و ایروکو می باشند.

برای خرید با کیفیت ترین انواع چوب ترمو با کارشناسان ما در تماس باشید.